Gra na atrakcyjnym poziomie

Jeśli natomiast nie zajmiemy się edukację, umiejętnym przekazywaniem świadomości i rozbudzaniem ciekawości świata, ten etap rzeczy się nie zmieni.

Jakiś okres temu przeprowadziły się targi Gamescom, na których nie brakowało wielu produkcji z największej półki. Watch Dogs, Titanfall, Battlefield 4, Cali of Duty… Każdy potrafi te stopnie na pamięć, zapewne niejeden z nas z niecierpliwością liczy na Ich premierę. Wydarzenia z Kolonii obserwowałem z lekkim ukierunkowaniem na blockbustery. Starałem się wyszukiwać mniej promowane pozycje, jakie potrafią stanowić ładne. I szybko, ku mojemu zaskoczeniu, zobaczyłem całkiem długi materiał pokazujący walkę z kolejnej inkarnacji Zoo Tycoon. Dlaczego akurat o niej tworzę? Dlatego, że uzmysłowił sobie, że takich gier szybko się nie robi.

Kiedyś strategie stały „tajkunami”. Ważna było wcielić się w starego firmy transportowej, właściciela pizzerii, kierownika szpitala, linii lotniczej też wielu nowych przybytków. Choć obecnie raz na jeden czas pojawia się kolejna tego rodzaju produkcja, to trochę stanowi ostatnie przedsięwzięcie budżetowe, gdyby nie powiedzieć „koszowe”. Ale ja nie do kraju o tym, choć nabrałem ochoty na ponowne odpalenie Pizza Tycoon.

Moją większą uwagę przykuła chęć połączenia dobrej dla oka oprawy grafic­znej z maksymalną grupą walorów edukacyjnych. Poszczególnym zwierzętom w wirtu­alnym parku należy zapewnić prawidłowe warunki bytowe, dostarczyć odpowiednie pożywienie i zadbać o rozrywki, aby taki słoń nie ziewał z nudów. Lub tego marzymy, albo nie, w trakcie zabawy przyjmujemy pewną ilość wiedzy. Dodatkowo że dla nas – ludzi doświadczonych i oczytanych – wiedza o tym, że koale (jakie z misiami mają nieco wspólnego) odżywiają się tylko eukaliptusami, a Iwy potrafią przesypiać większość dnia, to nic nadzwyc­zajnego, a dla mojej dziesięcioletniej córki w współczesny rodzaj zaserwowana nauka jest o dużo bardziej funkcjonalna niż kilka godzin lekcji przyrody w szkole.

Niestety For Honor pełna wersja aktualnie większość gier szkoli nas w efektywnym zabijaniu, a nie w kształtowaniu naszej nauce na materiał świata. W sektorze gier edukacyjnych wytworzyła się Najlepsze gry na pc swoista „dziura”. Na targu można dotrzeć na niemałą kolekcję programów mających działać uczenie, ale są toż zwłaszcza aplikacje zwracające się na jednych podstawach takich jak czytanie czy liczenie.

Pominę tu kwestię tejże ich atrakcyjności wizualnej, gdyż ta jest raczej prosta, lub nie otwiera się zbytnio ponad produkcje oparte na Flashu. W moim przekonaniu brakuje właśnie gier dla niemało starszego odbiorcy – dziecka będącego lat dziesięć i więcej. Gier, jakie stanowiły coś większym wyz­waniem, liczyły w sobie pierwiastek edukacyjny i posiadały „przekazać” go w ciekawej formie.

Często domagamy się, aby ludzie spoza terenie naszych zainteresowań zaczęli traktować gry poważnie. Tylko jak zatem dokonać, kiedy w 90 procentach tworzą się one do łatwej jak konstrukcja cepa fabuły i naładowania rozgrywki coraz realniejszym obrazowaniem przemocy? Ponad te wysoce promowane produkcje. Przez wieki literatura i książka niosły, oprócz walorów rozrywkowych, jakąś formę kaganka oświaty. Popatrzmy na szeroko pojętą produkcję filmową, gdzie bez najmniejszego problemu odnajdziemy obrazy lekkie, przyjemne i spokojne oraz wszelkie mnóstwo ciekawie zrealizowanych tekstów I audycji edukacyjnych.

“Niestety aktualnie większość gier szkoli nas w efektywnym zabijaniu, zaś nie w kształtowaniu swojej nauki na punkt świata

Dobrych zabaw edukacyjnych jest jako na coś.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s